A 2015 év elején bevezetett Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszert (EKAER) rövid működési ideje alatt többször korrigálták, módosították – ezek az esetek túlnyomó részében tényleg csak pontosítások voltak. Azonban a módosítások néha nem jutnak el mindenkihez, ezért úgy gondoljuk jobb, ha összefoglaljuk, hogy a legfrissebb módosítás során milyen változások is történtek.
Kockázatos élelmiszerek
Nem kockázatos termék mostantól a szőlő, sem frissen, sem pedig szárítva (vtsz 0806) – ezzel a szőlőtermesztőknek segítettek óriási mértékben, mivel nagyon sok pénzt megtakarítottak így nekik.
A kockázatos élelmiszerek közül átkerül az egyéb kockázatos termékek közé a növényi hagyma, gumó (0601), az élő növények, dugványok, oltványok (0602). Nem lesz azonban kockázatos ezek közül a nem gyökeres dugvány és oltvány (0602 1010), valamint az emberi fogyasztásra alkalmas gyümölcsöt termő fa cserje oltva is (0602 2010).
Szintén átkerül az egyéb kockázatos termékek közé a hagymafélék közül a dughagyma (vtsz 0703 1011), a szárított hüvelyesek közül a vetési borsó (0713 1010), a vetési fehér bab és vesebab (0713 3310), a csemege kukorica hibrid vetőmag (0712 9011).
Az EKÁER rendszerben a termékek kockázatos jellegét az általános forgalmi adó megfizetése szempontjából kell figyelembe venni.
Nem kell bejelenteni a pénznyomdai szállításokat
Biztonsági okokra hivatkozva néhány szállítás-típust teljesen kivettek az EKAER hatálya alól. A jövőben nem kell bejelenteni a biztonsági okmányok, valamint azok alapanyagainak és félkész termékeinek a szállítását, a biztonsági papír szállítását, valamint a Nemzeti Bank szállítmányai közül a pénznyomtatáshoz szükséges anyagok és eszközök szállítását.